top of page

Bendruomenių sambūrį prisiminus

Vasara, tai toks metas, kai renginys veja renginį, savaitgaliai – tai tarsi nesibaigiančių įspūdžių karoliai, kuriuos kiekvienas rūpestingai veriame, kad niūrias rudens vakarais galėtume mėgautis saulėtais prisiminimais.

Liepos 15 d. Svėdasų miestelyje nušurmuliavęs tradicinis kasmetinis devintasis Anykščių rajono bendruomenių sambūris „Visi savi“ buvo ryškus vasaros įspūdžių karoliukas.

Šiųmečiame bendruomenių sambūryje nebuvo renkama bendruomenė nugalėtoja, kuriai paprastai būdavo deleguojamas kitų metų sambūrio rengimas, taigi neliko daug prieštaringų jausmų sukeliančių varžytuvių, vietoje to buvo surengtas festivalis, kurio metu VISI džiaugėsi VISAIS.

Svėdasų bendruomenės rengiamo sambūrio tema – „Svėdasai – tarpukario kurortas“. Tarpukaris – Lietuvos kurortų klestėjimo pradžia, kada buvo pradėtos kurti lietuvių poilsio, sveikatos atstatymo ir pramogų tradicijos, diktuojamos naujos mados, klostėsi ypatingi, tik kurortams būdingi, bendravimo santykiai. Svėdasiškis muziejininkas, kraštotyrininkas Raimondas Guobis savo svėdasietiškai kurortinėje kalboje papasakojo apie lietuvių kurotavimo tradicijas ir, perfrazuodamas Juozą Tumą-Vaižgantą, kuris kvietė birštonuotis, pakvietė visus svėdasuotis. Be abejo, šiandien mes gerokai romantizuojame tuos laikus, išryškiname tik tai kas gražu ir gera. Tačiau Juk šventei to ir reikia, kad būtų linksma gražu ir VISIEMS gera!

Atvykusios septynios rajono bendruomenių komandos ir aštunta – Svėdasų bendruomenė, įkūrė savo kurortinių procedūrų gydyklas sanatorijas ar SPA centrus, arba teikė kurortui būdingas laisvalaikio ir poilsio pramogas. Išradingumas liejosi per kraštus: Anykščių rajono Budrių kaimo bendruomenės atidarė „Budrių paežerės dakteryčių gydyklą“, Anykščių rajono Raguvėlės bendruomenė įkūrė Blogų minčių išrūkymo sanatoriją, Anykščių rajono Skiemonių kaimo bendruomenė ir Anykščių rajono Skiemonių seniūnijos Katlėrių bendruomenė susivienijo ir atidarė sanatoriją „Atgaja“, kurios šūkis – „Kojom patieka, dūšiai lengvumas, tu nepajusi – atgis visas kūnas!“, Leliūnų kaimo bendruomenė įsteigė Sveikatos pataisymo punktą „Kietas riešutėlis“, Šlavėnų kaimo bendruomenė kvietė į Mašiotų dvaro arbatinę, Vaižganto krašto bendruomenė teikė sveikatinimo paslaugas „Linų sanatorijoje“, o Svėdasų bendruomenė įkūrė SPA „Svėdasietiška laimė“.

Organizuodami renginį Svėdasų bendruomenės nariai išsikėlė uždavinį – ne tik supažindinti ir sudrauginti visas rajono bendruomenes bet ir pristatyti jas žiūrovams, beje, šiais metais pirmą kartą bendruomenių sambūris buvo atviras žiūrovams, todėl buvo sugalvota, kad visi turi lankyti vieni kitus.

Taigi atvykę į Svėdasų kurortą dalyviai gavo „kelialapius“ į bendruomenių įkurtas sanatorijas sveikatos atstatymui. Renginio metu dalis kiekvienos komandos narių turėjo teikti sanatorines ar poilsio paslaugas lankytojams, kita komandos dalis turėjo vykti į kitų bendruomenių įkurtas „sanatorijas“ ir mėgautis jų teikiamomis saveikatinimo paslaugomis. Tie, kas mėgavosi sveikatinimo paslaugomis, turėjo surinkti paslaugų gavimo spaudus į savo „kelialapius“. Renginio pabaigoje, visi sveikatinimo paslaugų gavimą patvirtinančiais spaudais užpildyti kelialapiai dalyvavo loterijoje išlošiant net 15 rėmėjų įsteigtų prizų. Svėdasų miestelio gyventojai bei svečiai galėjo „spaceruoti“ po įkurtą kurortą, o norintieji pasisveikatinti, galėjo iš kurorto viršaičio gauti „kelialapį“ ir tokiomis pat sąlygomis, kaip ir sambūrio dalyviai „priimti procedūras“ ir gauti teisę dalyvauti loterijoje, o svarbiausia, mėgautis rajono bendruomenių sukurtu smagiu renginiu!

Kaip ir dera prestižiniam kurortui, buvo pasirūpinta ir mažųjų kurorto lankytojų užimtumu: buvo įkurtas tikras smėlio pliažas, kur galima buvo „kepti“ smėlio bandeles ar statyti smėlio pilis, buvo organizuotos įvairios rungtys ir estafetės, batutas – piratų laivas – supo ant įsivaizduojamų bangų mažiuosius, šaudė putų patranka, buvo galima pajodinėti tikrų tikriausiu žirgu ir poniu, beje per 100 mažųjų raitelių pasimėgavo bendravimu su šiais naminiais gyvūnais, „Vaikų linijos“ savanorės pasakojo apie sudarytą galimybę vaikams pasiklabėti apie jų problemas, veikė Svėdasų bibliotekos darbuotojų įkurtas vaikiškų knygų kiemelis. Žodžiu, kol suaugusieji sveikatinosi, vaikai visai neturėjo jiems laiko.

Renginio metu veikė dvi edukacijos: profesionalus pirtininkas Nidijus Aukštikalnis iš Rokiškio rajono Jūžintų kašto, pravedė vantų rišimo edukaciją, mokė, kaip teisingai naudotis pirties procedūromis, kad kūnas ir siela atgytų. Kiekvienas norintis galėjo susirišti vantą. Dekoratyvinio muilo gamybos edukacija panardino į aromatų, spalvų, formų ir žolelių pasaulį. Kiekvienas norintis galėjo susipažinti su dekoratyvinio muilo gamybos ypatumais bei sukurti savo rankų darbo muiliuką. Visais reikiamais įrankiais ir medžiagomis pasirūpino edukatorė gamtos ir sveikesnio gyvenimo būdo mylėtoja, „Muilo Vėjas“ dirbtuvėlių įkūrėja Inga Kilienė. Renginio metu buvo sunaudota per 10 kg muilo bazės ir pagaminta per 70 autorinių muilo gabalėlių.

Svėdasų seniūnas Saulius Rasalas priiminėjo lankytojus puikiai įrengtame viršaičio priimamajame, o paštininkas Raimondas Guobis kvietė užeiti į pašto skyrių ir išsiųsti atviruką ar pasiimti ką tik išleistą laikraštį „Svėdasų pliažas“ ir susipažinti su kurorto naujienomis.

Koks gi kurortas be prekybininkų. „Talkučkėje“ buvo galima įsigyti veltos vilnos gaminių, pintinių, rankų darbo papuošalų, saldumynų ir gardumynų.

Kiekvieno kurorto svarbiausi erdvė – Kurhausas – tai koncertų, šokių salė su bufetu. Stilizuotas Kurhauzas buvo įkurtas ir Svėdasų kurorte! Bufete Svėdasų bendruomenės ponių stalas lūžo nuo jų pačių pagamintų saldumynų ir gaiviųjų gėrimų, kuriais vaišino šventės svečius. Iš „kavos automobiliuko“ buvo prekiaujama kava, ledais, šerbetu, o šefas Deividas Ramonas ir jo šeimos nariai gamino pietus ne tik šventės dalyviams, bet ir svečiams.

Medžių paunksnėje veikė Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos mokinių keramikos būrelio dalyvių paroda „Žirgeliai“, kurią surengė dailės mokytoja Kristina Striukienė.

Lauko koncertų salėje, anot renginio vedėjo Jono Buzilausko, įvyko Gala koncertas, kuriame pasirodė muzikinių televizijos projektų dalyvė Ieva Mikštaitė, talentinga Lietuvos atlikėja Gintarė Karaliūnaitė, kuri savo energija, charizma ir geranoriškumu sužavėjo ir suartino žmones, anykštėnų roko grupė „Kely“.

Į Anykščių rajono bendruomenių sambūrį atvyko ir sveikatinimo procedūras išbandė Lietuvos Respublikos Seimo narys Tomas Tomilinas, Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis, Anykščių rajono savivaldybės tarybos nariai Antanas Baura ir Sonata Veršelienė, Anykščių vietos veiklos grupės vadovas Jurijus Nikitinas ir administratorė Ilona Jurevičienė, Anykščių rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Loreta Pesliakienė ir kiti garbingi svečiai.

Visko buvo tiek daug ir taip gausiai, kad akys mirgėjo, o patirti įspūdžiai ir gautos geros emocijos netilpo nei galvoje, nei širdyje. Labai smagu, kad savo kasdienybėje būdami rimti, vis dar sugebame persikūnyti ir krėsti mielas kvailystes, kuriomis džiaugiamės patys, ir tuo džiaugsmu užkrečiame šalia esančius.

Pasak vokiečių poeto Getės (Johann Wolfgang von Goethe), žmones labiausiai suartina veikla. Bendrai veikdamos, rajono bendruomenės sukūrė nuostabų renginį Svėdasuose: save rodė, į kitus žiūrėjo, kaimynus lankė ir patys į svečius ėjo. Ne konkurencija, o bendrystė ir pagarba – toks buvo šio sambūrio tikslas, kurį pasiekėme su kaupu.

Esame dėkingi Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai ir Anykščių rajono savivaldybei už bendruomenių sambūrio „Visi savi 2023“ organizavimui teiktiems projektams skirtą finansavimą, projekto sumanytojams už idėją, laiką, skirtą jai įgyvendinti, sukurtą bendrystę, įspūdžius ir geras emocijas. Ačiū rajono bendruomenėms už įspūdingą indėlį į šventę, ačiū Svėdasų bendruomenės nariams už entuziazmą, atsidavimą, ištvermę, optimizmą, geranoriškumą ir už tai kad esate tokie nuostabūs! Kartu mes esame jėga kurianti stebuklus!

Asociacijos „Svėdasų bendruomenė“ pirmininkė Virginija Valikonytė

Visi Savi 2023 programa.jpg
bottom of page