GIMNAZIJOJE VAIKŲ EMOCINĖ SVEIKATA STIPRINTA VYKDANT FIZINIO AKTYVUMO VEIKLAS
Baigiantis 2021–2022 mokslo metams gimnazijoje buvo atlikta mokinių pasiekimų analizė, išklausyti mokytojų ir klasių auklėtojų pasisakymai. Apibendrinus visų pastebėjimus, buvo padaryta išvada, kad gimnazija turėtų didesnį dėmesį skirti mokiniam, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių bei gyvenantiems socialiai jautrioje aplinkoje. Siekiant stiprinti pagalbą šių grupių mokiniams ir padėti jų šeimoms buvo nuspręsta, kad reikia įtraukti vaikus į visos dienos edukacinius užsiėmimus, kas mažintų socialinę atskirtį ir prisidėtų prie vaiko teisių apsaugos užtikrinimo, veiktų kaip efektyvi prevencinė priemonė sprendžiant socialines problemas šeimose.
Užsibrėžtam tikslui pasiekti buvo pateikta projekto „Fizinis aktyvumas vaikų emocinei sveikatai stiprinti“ paraiška Anykščių rajono savivaldybės projektų konkursui pagal 6.1.2.06 priemonę „Vaikų užimtumo didinimas“ finansavimui gauti. Projektui buvo skirta 1400 eurų finansinė parama.
2022 m. birželio mėnesį Anykščių r. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija pradėjo vykdyti Anykščių rajono savivaldybės lėšomis finansuojamo projekto „Fizinis aktyvumas vaikų emocinei sveikatai stiprinti“ veiklas. Projekto tikslas – gerinti ir stiprinti mokinių fizinę būklę bei emocinę sveikatą pravedant fizinio ugdymo ir kūrybinius užsiėmimus. Projekto tikslui pasiekti numatyti uždaviniai: organizuoti fizinio ugdymo ir emocinę sveikatą stiprinančius užsiėmimus gimnazijoje specialiuosius ugdymo(si) poreikius (SUP) turintiems mokinimas ir mokiniams iš socialiai jautrios aplinkos bei užtikrinti mokinių pavėžėjimą į organizuojamus fizinio ugdymo ir sveikatos stiprinimo užsiėmimus gimnazijoje.
Vykdant projekto veiklas per mokinių vasaros, rudens ir žiemos atostogas buvo organizuojamas mokinių atvežimas ir parvežimas į fizinio aktyvumo ir kūrybinės veiklos užsiėmimus gimnazijoje. Maloniai stebino, kad vaikai noriai rinkdavosi į užsiėmimus, kuriuos vedė asociacijoje „Svėdasų bendruomenė“ dirbanti vaikų užimtumo specialistė Jūratė Keraminienė ir savanoriaujantis gimnazijos darbuotojas.
Per vasaros atostogas vaikai keliavo po apylinkes, pramogavo gamtoje, mokėsi saugiai elgtis prie vandens ir vandenyje, įkurti ir kūrenti laužą, gaminti užkandžius, pažinti vaistažoles ir pievose gyvenančius vabalus, ruošė dovanas mamoms, kūrė drabužius iš plastiko, papuošalus iš karoliukų, lankė biblioteką, kur susitiko su vyresnės kartos Svėdasų krašto šviesuoliais, mokėsi deramai elgtis bibliotekoje ir naudotis jos paslaugomis, vaikų kampelyje kūrė pasakas, gamino lėles ir tas pasakas suvaidino, pavertė mini spektakliais.
Per rudens ir žiemos atostogų, kai oro sąlygos buvo nepalankios iškyloms į gamtą, sportavo gimnazijos sporto salėje.
Po fizinio aktyvumo veiklų vaikai užsiimdavo kūrybine veikla – piešė, lipdė, kūrė, konstravo. Visos dienos mokyklos patalpos buvo virtusios tikromis kūrybinėmis ir pažinimo dirbtuvėmis, kur buvo ne tik kuriama, bet ir nuoširdžiai bendraujama. Atokvėpio valandėlėmis buvo vaišinamasi ir gimnazijos darbuotojai vaišinami kvapnia, vaikų pačių surinktų vaistažolių arbata. Džiugu buvo stebėti besišypsančius vaikus, klausytis jų vienas per kitą besiliejančių pasakojimų kas nutiko, kur buvo, ką matė ir patyrė, ko išmoko, ką suplanavo kitam kartui.
Vykdant projektą buvo sudaryta galimybė 38 vaikams dalyvauti 2 valandų trukmės 28 užsiėmimuose. Mokiniai fiziškai sustiprėjo, išmoko veikti komandoje, tapo draugiškesni, vyraujančios vaikų emocijos tapo daugiau teigiamos. Kurdami rankdarbius, mokiniai lavino smulkiąją motoriką, kuri daro tiesioginę įtaką vaikų gebėjimui susikaupti ir mokytis.
Projekto sumanymas – per fizinio aktyvumo veiklas stiprinti vaikų emocinę sveikatą, tačiau vykdant veiklas ir užsimezgus glaudiems dalyvių ir vykdytojų emociniams ryšiams, pasiekta kur kas daugiau – įgytas ir išsaugotas abipusis pasitikėjimas, išsiaiškinta daugybė skaudulių, ne viena maža širdelė išgydyta nuo nepaaiškinamo vidinio skausmo, išmokta vertinti, tausoti ir branginti tai, kas yra šalia.
Esame dėkingi Anykščių rajono savivaldybei už projektui skirtą finansavimą, kuris sudarė sąlygas ištrinti atskirties barjerus mažesnes galimybes turintiems vaikams ir pagerinti jų fizinę ir emocinę sveikatą, o projekto vykdytojams – už skirtą laiką, sukurtą bendrystę, įspūdžius ir geras emocijas.
Asociacijos „Svėdasų bendruomenė“ pirmininkė Virginija Valikonytė